Yksinyrittäjien toimintatukea voi nyt hakea Kirkkonummella

21.04.2020 16:57

Kategoria: Info, asiointi, päätöksenteko ja hallinto Koronatilanne Yrittäjyys

Yksinyrittäjien toimintatuen (ns. koronatuen) haku on avattu 

Valtioneuvoston asetus yksinyrittäjien valtionavustuksista astui voimaan 9.4.2020. Hallituksen lisätalousarviosta 250 miljoonaa euroa kohdennetaan yksinyrittäjien tukemiseksi kuntien kautta.

Yksinyrittäjät voivat hakea tukea kunnilta koronavirustilanteessa. Haku tapahtuu yrityksen kotikunnasta (YTJ-rekisterin mukainen). Tuen suuruus on 2000 euroa ja se on kertakorvaus. Tuki myönnetään yksinyrittäjän toiminnan harjoittamisesta johtuvien menojen kattamiseen.

Tukea voi hakea yksin taloudellista toimintaa harjoittava Suomessa toimiva päätoiminen yrittäjä, riippumatta toiminnan oikeudellisesta muodosta ja rahoitustavasta. Yksinyrittäjäksi määritellään yrittäjä tai ammatinharjoittaja, jolla ei ole palveluksessaan palkattua työvoimaa, mukaan lukien freelanceryrittäjät.

Kirkkonummen kunta toteuttaa yksinyrittäjätukihaun sähköisesti ja hakemukset käsitellään saapumisjärjestyksessä.

Tutustu hakuohjeisiin ja täytä lomake >>

Sähköinen haku