Kuraattori- ja psykologipalvelut sekä kouluterveydenhoitajan terveystarkastukset poikkeusolojen aikana

Suomenkieliset koulupsykologi- ja koulukuraattoripalvelut tarjoavat tarvittaessa neuvontaa oppilaille ja heidän huoltajilleen. Opiskelijahuollon työntekijät tavoitat puhelimella, sähköpostiviestillä, Wilma-viestillä tai WhatsAppilla. On myös mahdollista soittaa ja kysyä neuvoa nimettömästi, jolloin ei synny asiakkuutta. Yhteyttä voi ottaa, jos lapsi tai nuori reagoi voimakkaasti esim. on levoton, pelokas tai hänellä on univaikeuksilla.

Yhteyttä psykologiin tai kuraattoriin voi ottaa riippumatta siitä onko lapsi koulussa, onko huoltaja etätöissä tai onko lapsi tai perhe karanteenissa. Sairaan lapsen neuvonnasta vastaa kouluterveydenhuolto.

Varhaiskasvatus

Esiopetuksen kuraattori ja psykologit tarjoavat ohjauksellista palvelua puhelimitse alle kouluikäisten lasten perheille. Voit halutessasi soittaa nimettömästi eikä puhelusta synny varsinaista asiakkuutta.

Voit soittaa meille esimerkiksi seuraavissa asioissa:  

  • Jos pohdit, miten keskustella lapsen kanssa koronaviruksen aiheuttamasta pandemiasta. 
  • Jos lapsen reagointi poikkeustilanteeseen huolestuttaa (pelot, kiukku, levottomuus, nukahtamisvaikeudet)

Jos huoltajana mietit, miten Korona-viruksesta ja sen aiheuttamista tunteista voi keskustella lapsen kanssa, neuvoa saa seuravasta linkistä:

https://www.unicef.fi/korona-virus-8-ohjetta-nain-puhut-lapselle/ 


Esiopetuksen kuraattori Tiia Lamberg-Leinonen p. 040 126 9741  
Varhaiskasvatuksen psykologit Hanna Lehtinen p. 040 126 9667 ja Laura Lindqvist p. 040 126 9740  

Jos emme pysty heti vastaamaan, niin soitamme mahdollisimman pian takaisin. 

Koulupsykologi- ja koulukuraattoripalvelut 

Myös suomenkieliset koulupsykologi- ja koulukuraattoripalvelut tarjoavat tarvittaessa neuvontaa oppilaille ja heidän huoltajilleen. Opiskelijahuollon työntekijät tavoitat puhelimella, sähköpostiviestillä, Wilma-viestillä tai WhatsAppilla. On myös mahdollista soittaa ja kysyä neuvoa nimettömästi, jolloin ei synny asiakkuutta. Yhteyttä voi ottaa, jos lapsi tai nuori reagoi voimakkaasti esim. on levoton, pelokas tai hänellä on univaikeuksia.

Jos et saa heti yhteyttä jätä soittopyyntö tai viesti, niin otamme yhteyttä niin pian kuin mahdollista.  

Johtava koulupsykologi 

Johanna Lindeman, 040-5791201, johanna.lindeman@kirkkonummi.fi 

Koulupsykologit 

Nissnikun koulu, Masalan koulu 
Maria Tuomisto, maria.tuomisto@kirkkonummi.fi, 040-1269749 
 
Kartanonrannan koulu, Porkkalan lukio 
Satu Viitala, satu.viitala@kirkkonummi.fi, 040-1269577 
 
Veikkolan koulu, Laajakallion koulu 
Minna Kivivirta, minna.kivivirta@kirkkonummi.fi, 050-5880658 
Koulukuraattorit 
Porkkalan lukio, Masalan koulu 
Vastaava kuraattori, Tarja Knuutila, tarja.knuutila@kirkkonummi.fi, 040-1269638 
 
Veikkolan koulu, Heikkilän koulu 
Hannele Mollberg, hannele.mollberg@kirkkonummi.fi, 050-3796134 
 
Kartanonrannan koulu, Laajakallion koulu, Vuorenmäen koulu 
Miia Kettula, miia.kettula@kirkkonummi.fi, 040-5205386 
Nissnikun yhtenäiskoulu, Kantvikin koulu  
Maria Harju, maria.harju-kanto@kirkkonummi.fi, 040-1269666 
 
Kirkkoharjun koulu 
Katariina Mäki-Kokkila, katariina.maki-kokkila@kirkkonummi.fi, 040-5630913 
Gesterbyn koulu, Papinmäen koulu, Kirkkoharjun koulun pienryhmät, Omnia/Kirkkonummen toimipiste 
Sari Myllynen-Naumanen, sari.myllynen-naumanen@kirkkonummi.fi, 040-7294907 
 

Terveydenhoitajan terveystarkastukset

Terveydenhoitaja kutsuu terveystarkastukseen ja koululaisten asioissa voit olla Wilman kautta tai puhelimitse yhteydessä omaan terveydenhoitajaan. Otathan herkästi yhteyttä, jos on huolta. Terveydenhoitajat ovat tavoittavissa kouluilla ajanvarauksella. Jos sinulla on aika varattu koulu- tai terveydenhuollossa eikä sitä ole peruttu niin voit saapua vastaanotolle.   
Huomioi, että varatulle ajalle voi tulla vain terveenä. 
Poikkeusoloaikana voimme pitää myös etävastaanottoa tai mennä vaikka kävelylle. Terveydenhoitajat tekevät tiivisti yhteistyötä muun oppilashuollon kanssa tukeaksemme lapsia ja nuoria etäopiskelun aikana.