Kirkkonummi

Suosikiksi

Vesiosuuskunnat

Kirkkonummen haja-asutusalueilla yhteisesti järjestetty vesihuolto toteutetaan yleensä osuuskunnan toimesta.

Vesiosuuskunta on haja-asutusalueiden asukkaiden perustama, omistama ja hallinnoima vesihuoltolaitos. Osuuskunta vastaa verkoston rakentamisesta ja se toimittaa jäsenilleen talousveden ja vastaa jäteveden johtamisesta ja käsittelystä. Perustamiseen tarvitaan vähintään kolme jäsentä tai yhteisöä. Asukkaiden perustama vesiosuuskunta on usein nopein tapa järjestää keskitetty vesihuolto haja-asutusalueella. Vesiosuuskunta voi olla siirtymävaiheen ratkaisu, ja se voidaan myöhemmin liittää osaksi toista vesihuoltolaitosta.

Alle kymmenen kiinteistön yhteishankkeessa osuuskunta voi olla hallinnoltaan tarpeettoman raskas ratkaisu, mutta silti yhteinen vesihuolto kannattaa järjestää yhteisesti sovittujen sääntöjen mukaan . Pienemmissä hankkeissa yksinkertaisin ja käytetyin ratkaisu on perustaa avoin yhtiö.

Kunta tukee vesiosuuskuntia vesihuollon järjestämisessä

Kunnan vesihuoltolaitos vastaa vesihuollon palveluista vain toiminta-alueillaan, eli pääasiassa asemakaavoitetuilla alueilla. Kunta tukee vesiosuuskuntia muun muassa laatimalla vesihuollon yleissuunnitelmia ja antamalla asiantuntija-apua verkostojen rakennussuunnittelussa ja rakentamisessa. Kunta voi hakemuksesta myöntää avustusta verkoston rakentamiselle ja takauksen lainalle . Tietoa valtion vesihuoltoavustuksista voi kysyä Uudenmaan ELY-keskukselta.

Vesiosuuskuntien yhteystiedot

  • Kalljärven vesiosuuskunta, yhteyshenkilö Ilkka Heikkilä p. 040-828 4078
  • Tolsan vesiosuuskunta, yhteyshenkilö Raoul Bergman p. 0400- 444 760
  • Laitamaan vesiosuuskunta, yhteyshenkilö Timo Koskinen p. 050-337 5763
  • Luoman vesiosuuskunta, www.lvok.fi, yhteyshenkilö Staffan Simberg p.0500-209 216
  • Solbackan vesiosuuskunta, yhteyshenkilö Antti Rautiainen p. 050-556 1825
  • Lapinkylän vesiosuuskunta, yhteyshenkilö Kaj-Erik Montén p. 040-838 2775
  • Vols vesiosuuskunta, yhteyshenkilö Martti Väänänen p. 050-370 7105

Lisätietoja

Osuuskuntien neuvonta ja kunnan avustus: Vesihuoltoinsinööri Rea Kahila, Kirkkonummen kunta, vesihuoltolaitos.

Linkit

Vesihuolto-osuuskuntaopas : Opas ( pdf )

Vesiosuuskunnan ABC-opas: www.ymparisto.fi/default.asp

Kirkkonummen kunnan vesiosuuskuntien avustusperiaatteet [avustusperiaatteet] ( pdf )

Huom!

Osalle Haapajärven kiinteistöille tarjoutuu mahdollisuus liittyä kunnan vesijohto- ja viemäriverkostoon vuonna 2014

Kunnan vesihuoltolaitos suunnitteluttaa vesijohdon ja jätevesiviemärin vuoden 2011 aikana Lapinkylästä Veikkolaan. Suunnitelmien on määrä valmistua vuoden 2011 aikana. Johtojen rakentaminen aloitetaan vuonna 2012 ja johdot valmistuvat vuoden 2013 loppuun mennessä.

Siirtojohtojen valmistuttua johtojen läheisyydessä sijaitsevat kiinteistöt voivat liittyä kunnan vesihuoltoverkostoihin. Verkostoon liitettävissä olevat kiinteistöt selviävät suunnitelmien valmistuttua vuoden 2011 lopulla.

Haapajärven kiinteistönomistajia kehotetaan odottamaan suunnitelmien valmistumista ennen omien kiinteistökohtaisten jätevesijärjestelmien kuntoon saattamista. Omien jätevesijärjestelmien kuntoon saattaminen saattaa aiheuttaa ylimääräisiä kustannuksia niille kiinteistöille, jotka voivat liittyä keskitettyyn vesihuoltoverkostoon. Rakennettavaan verkostoon liitettävissä olevat kiinteistöt vahvistetaan kunnanhallituksen päätöksellä vesihuoltolaitoksen toiminta-alueeksi. Vesihuoltolain mukaan kiinteistön on liityttävä verkostoihin laitoksen toiminta-alueella.

Suunnitelmien valmistuttua vesihuoltolaitos tiedottaa asiasta kunnan kotisivuilla sekä henkilökohtaisella kirjeellä niiden kiinteistöjen omistajille, jotka voivat liittyä verkostoon.

Lisätietoja:
vesihuoltoinsinööri Rea Kahila

Kuulutus avustuksista vesiosuuskuntien kustannuksiin

Kirkkonummen kunnanhallitus julistaa haettavaksi avustukset vuonna 2012 Kirkkonummen kunnan alueella toteutettavaksi suunniteltuihin vesiosuuskuntahankkeisiin. Avustuksia myönnetään edellyttäen, että kunnanvaltuusto osoittaa vuoden 2012 talousarviossa tähän tarkoitukseen varoja.

Avustuksen myöntämisen edellytyksenä on mm., että

  • avustusta haetaan asetettuun määräaikaan mennessä ennen hankkeen toteuttamiseen ryhtymistä
  • hankkeen vaikutukset ympäristönsuojeluun tai vesiensuojeluun ovat merkittävät
  • hankkeen toteuttamiskustannukset ovat kohtuulliset
  • hanke edistää alueellisesti kunnan tasapainosta kehittämistä
  • vesiosuuskuntahankkeiden osalta vesiosuuskunta on perustettu ja rekisteröity
  • vesiosuuskuntaan on liittynyt vähintään kymmenen kiinteistöä
  • osuuskunta-alueesta on tehty asiantuntijan laatima vähintään yleissuunnitelmatasoinen vesihuoltosuunnitelma kustannusarvioineen

Kunnanvaltuuston 29.5.2008 hyväksymät vesiosuuskuntien avustusperiaatteet ovat kokonaisuudessaan nähtävissä internetissä osoitteessa www.kirkkonummi.fi kohdassa Palvelut / Asuminen ja Rakentaminen / Vesihuoltolaitos / Vesiosuuskunnat.

Vapaamuotoiset hakemukset tulee toimittaa 4.11.2011 mennessä osoitteeseen:

Kirkkonummen kunta
Kirjaamo
PL 20
02401 KIRKKONUMMI

Hakemukseen on liitettävä työkohdetta koskevat suunnitelmat kustannusarvioineen.

Kirkkonummella 11.10.2011

Kunnanhallitus

Bookmark and Share
Ota kantaa!